גרסה לגולשים עם מוגבלויות גרסה לגולשים עם מוגבלויות
הסל נשמר ל 00:00 דקות

קופת !BRAVO

  • לתשלום: 3221* או 072-275-3221
  • א׳-ה׳ 8:00-20:00, ו׳ 8:00-15:00, ש׳ 8:00-14:00
הופעות מוזיקה קלאסית

התזמורת הסימפונית טורונטו עם מקסים ונגרוב והתזמורת הפילהרמונית הישראלית

ארכיון תאריך: 11 מאי 2017 - 13 מאי 2017

משך: שעה ו-45 דקות, כולל הפסקה

משתתפים:
התזמורת הפילהרמונית הישראלית
התזמורת הסימפונית טורונטו (קנדה):
פיטר  אוּ נדג'אן: ניצוח 
מקסים ונגרוב: כנר 

בתכנית:
ג'ורדן פאל: On the Double יצירה שהוזמנה על ידי התזמורת
יוהנס ברהמס: קונצ'רטו לכינור ברה מז'ור אופוס 77אנטונין דבוז'ק – הסימפוניה השביעית ברה מינור אופוס 70
דבוז'ק: סימפוניה מספר 7 רה מינור אופוס 70

התזמורת הפילהרמונית הישראלית תארח את התזמורת הסמפונית של טורנטו, אחת התזמורות הבולטות הפועלות היום בחוף המזרחי בקנדה ובארצות הברית, תגיע לקונצרט מיוחד בישראל עם תוכנית מגוונת ומרתקת בניצוחו של הנמהל המוסיקלי של התזמורת  פיטר אוּ נדג'אן, ובהשתתפות הכנר הכוכב מקסים ונגרוב.

הקונצ'רטו לכינור של ברהמס הוא אחד מהקונצ'רטו לכינור האוהבים ביותר, היצירה נוגנה בבכורה ב- 1 בינואר 1878 על ידי הכנר יוזף  יואכים עבורו נכתבה. הקונצ'רטו נחשב ליצירה חשובה ומציבה בפני הסולן אתגרים מוסיקליים וטכניים קשים ומאתגרים. הסימפוניה השביעית של דבוז'ק היא הרומנטית ביותר מכל הסימפוניות של המלחין הצ'כי ומושפעת מברהמס ומצ'ייקובסקי. ג'ורדן פאל, יליד 1983, למרות גילו הצעיר נחשב לאחד המלחינים המבוקשים והמנוגנים בקנדה בשנים האחרונות. יצירותיו נוגנו על ידי מיטב התזמורות בקנדה. הוא מלחין הבית של התזמורת הסימפונית של טורונטו, ואת היצירה On the Double שתנוגן בקונצרט כתב במיוחד עבור התזמורת.

אודות התזמורת
התזמורת הסימפונית של טורונטו הוקמה בשנת 1922. מנצחה הראשון היה לואיג'י ואן קוניץ. לאחר מותו כיהן המנצח והמלחין ארנסטו מקמילן כמנהל המוסיקלי של התזמורת במשך 25 שנה. אחריו היו בין המנהלים המוסיקליים מנצחים כמו וולטר סוסקינד, סייג'י אוסבה, ויקטור פלדבריל ועוד. בין השנים 1975-1988 המנצח סר אנדרו דייויס היה למנהל המוסיקלי. בשנות התשעים נתקלה התזמורת בקשיים כלכליים שהביאו לבסוף לעזיבתו של המנהל המוסיקלי יוקה פקב סאראסטה. בשנת 2001 מונה פיטר אוּ נדג'אן למנהל המוסיקלי והשנה הוא מסיים את תפקידו. במהלך שנות פעילותו עלה מספר המנויים למספר הגדול ביותר שידעה התזמורת אי פעם. במהלך השנים הופיעו עם התזמורת הבולטים שבמוסיקאים.

המנצח פיטר אוּ נדג'אן  
יליד טורונטו, ב- 2004, תחת ניהולו המוזיקלי של אוּ נדג'אן, הגיעה סימפוניית טורונטו להישגים חדשים, סיבובי הופעות שונים על הבימות הנחשבות, ורוח חדשה וחדשנית מפעילה את נגני התזמורת ואת הקהל. הוא הוביל לאחרונה את התזמורת לסיבוב הופעות באירופה, שכלל קונצרט לו נמכרו כל הכרטיסים בהיכל הקונצרטחבאו באמסטרדם. סימפוניית טורונטו, תחת ניהולו המוזיקלי של אוּ נדג'אן, הייתה התזמורת הצפון אמריקאית הראשונה שהופיעה באולם הקונצרטים הרפה שבאיסלנד. אוּ נדג'אן אף ניהל מוסיקלית את התזמורת הלאומית המלכותית בסקוטלנד, איתה הופיעה לראשונה בסין. הוא ניצח על תזמורות בברלין, באמסטרדם, בניו יורק, בשיקגו, בסידני וגם בתל אביב. אוּ נדג'אן ניצח גם בפסטיבל ה'פרומס' של ה-BBC, בפסטיבל האביב של פראג, בפסטיבל אדינבורו ובפסטיבל מוצרט בו היה מנהל אמנותי מ-2003 ועד 2005. אוּ נדג'אן היה מנצח אורח בסימפוניה של דטרויט מ-2006 עד 2010, וכן מנהל אמנותי בפסטיבל הבינלאומי קאראומור שבניו יורק מ-1997 ועד 2007. מאז 1981 אוּ נדג'אן הוא מרצה אורח בבית הספר 'ייל' למוזיקה, שהעניק לו את מדליית 'סאנפורד' לשירות יוצא מן הכלל לעולם המוזיקה ב-2013.

הסולן מקסים ונגרוב
הוכתר כאחד המוזיקאים הטובים בעולם, ויש הרואים בו את נגן המיתר הטוב בעולם כיום, זוכה פרס הגראמי, ונגרוב נהנה מהערכה בינלאומית גם כמנצח, והוא אחד מהסולנים המבוקשים במוזיקה קלאסית. ונגרוב נולד ב-1974 בנובוסיבירסק והתחיל את הקריירה שלו כסולן כינור בגיל 5. בגיל 10 ונגרוב זכה בתחרויות הבינלאומיות וויניאווסקי וקארל פלש. הוא למד עם גאלינה טורצ'אנינובה וזאקר ברון, ובגיל 10 ביצע את ההקלטה הראשונה שלו. מאז הוא מקליט ללא הפסקה בחברות הקלטות מפורסמות כמו melodia, teldec ו- emi, וזכה בין היתר בפרס גראמי ובפרס גראמופון כאמן השנה. בגיל 16 עלה לישראל עם משפחתו. ב-2007 הלך בצעדיו של המנטור שלו – מסטיסלב רוסטרופוביץ', והפנה את תשומת ליבו לניצוח. מאז, הוא מנצח על תזמורות ידועות בעולם, ביניהן התזמורות הסימפוניות של טורונטו ומונטריאול. ב-2010, מונה ונגרוב להיות מנצח בכיר בתזמורת הפסטיבל של גשטאד, וביוני 2014 סיים בהצטיינות את לימודי הניצוח שלו במוסד ללימודי מוזיקה במוסקבה עם פרופסור יורי סימונוב, ולאחרונה החל בהכשרה בניצוח על אופרה. ונגרוב הופיע כסולן/מנצח עם תזמורות רבות, ביניהן התזמורת הפילהרמונית של ברלין, התזמורת הסימפונית של לונדון והתזמורת הסימפונית של ה-BBC.

 

גילית שגיאת כתיב? סמן טקסט באמצעות העכבר ולחץ Ctrl+Enter